Çevrimiçi flört: Dolandırıcıların kurbanı olmadan aşkı nasıl bulacağınıza dair 9 ipucu

Arkadaşlık mı, güçlü ilişki mi yoksa gündelik flört mü? İnternette aşkı aramanın avantajlarından biri, kullanıcıların her şeyden önce sıradan hayatta hiç karşılaşamayacakları insanları, yani kendi ortamlarının dışında tanımalarıdır. Ayrıca bekar kişiler, zamandan veya mesafeden bağımsız olarak iletişimi günlük yaşamlarına uyarlayabilirler. Bununla birlikte, sanal ortak arama, aşağıdaki 9 ipucu izlenerek önlenebilecek dolandırıcılık riskini de taşır.

1. Çevrimiçi Gizlilik

Her şeyden önce, vicdansız herhangi bir kullanıcı bu bilgileri size karşı kullanabileceğinden, profilinizde çok fazla kişisel veri ifşa etmemelisiniz. Adınızı, mesleğinizi ve ikamet yerinizi bilerek kolayca tanımlanabilirsiniz, bu nedenle kayıt olurken bir takma ad ve güçlü bir şifre kullanın. Ayrıca sadece boş adamların ilgisini çekecek kışkırtıcı fotoğraflarla aşkı bulmaya çalışmayın. Dikkat çekmenin en iyi yolu orijinal veya eğlenceli bir profildir. Sosyal medya kullanıyorsanız, kişisel bilgilerinize ve fotoğraflarınıza erişimi kısıtladığınızdan emin olun.

2. Profilinizi dikkatlice inceleyin

Tek bir fotoğrafta beğendiğiniz bir kişi manken gibi görünüyorsa ve size daha fazlasını göndermeyi reddediyorsa, bu muhatabınızın dürüstlüğünü sorgulamak için iyi bir nedendir. Bir sahtekarı çabucak bulmanın en hızlı ve en kolay yollarından biri, karşılaştırmalı bir arama için Google Görseller'i kullanmaktır. Bir kişi başkalarının imajını benimserse, başka şeyler hakkında da yalan söyleme olasılığı yüksektir. Ayrıca, yalnızca standart yanıtlar alıyorsanız, sahte bir profille de uğraşıyor olabilirsiniz.

3. Ayrıntılara dikkat edin

Bir dolandırıcıyla iletişim kurarsanız, büyük olasılıkla sadece sizi aldatmaya çalışmıyor. Bunu kontrol etmek için ayrıntılara dikkat edin. Örneğin, bir sohbet sırasında küçük bir köyde büyüdüğünü beyan edebilir ve sonra büyük bir şehirde gençliğinden bahsedebilir. Bu tür tutarsızlıkları ne kadar çok fark ederseniz, yeni tanıdığınız kişinin yalan söyleme olasılığı o kadar artar.

online-dating-9-tips-on-how-to-find-love-without-becoming-a-victim-of-scammers-2

4. Kendiniz hakkında çok fazla konuşmayın

Uzun zamandır mesajlaşıyorsunuz, hatta sempati ve belli bir güven seviyesi geliştirdiniz. Ancak şimdi bile, kendiniz hakkında çok fazla ayrıntıyı açığa vurmaktan kaçınmak en iyisidir. Tam adınızı, telefon numaranızı, adresinizi vermeyin ve ne kadar kazandığınızı veya hangi mülke sahip olduğunuzu söylemeyin. Para hakkında konuşmanın tabu olduğunu unutmayın!

5. İletişime dikkat edin

Yeni bir tanıdık sizinle ilgili her şeyi bilmek istiyorsa, sizinle çok ilgileniyor gibi görünebilir. Bu gurur verici olsa da, tetikte olun. Belki de kötü niyetli bir kişi sizden özel detayları öğrenmeye veya size benzer olduğunuzu hissettirmeye çalışıyordur. Sanal muhatabın kendisi hakkında çok az şey söylemesi gerçeğiyle daha da fazla şüphe uyandırılmalıdır. Bu nedenle soru sorarken cevapların aynı olup olmadığına ve standart ifadeler olup olmadığına dikkat edin.

6. Gönderilen dosyaları açmayın

Birbirinize yazmayı kolaylaştırmak için e-posta adreslerini değiş tokuş etmek istiyorsanız, tüm önlemleri unutmamalısınız. Unutmayın, sanal bir arkadaş tanımıyorsunuz, bu yüzden yeni bir e-posta oluşturun ve gönderdiğiniz dosyaları açmayın (potansiyel bir sevgilinin fotoğrafı olsa bile) veya en azından eki en son antivirüs yazılımı ile kontrol edin. . Ayrıca, bu bir kimlik avı girişimi olabileceğinden e-postadaki bağlantıları takip etmeyin.

online-dating-9-tips-on-how-to-find-love-without-becoming-a-victim-of-scammers-1

7. Sanal tarih

Şahsen randevu almadan önce, yeni bir tanıdıkla görüntülü görüşme yapın. Bu şekilde, sadece bu kişinin gerçekten var olup olmadığını veya sahte bir profille karşı karşıya olup olmadığınızı kontrol etmezsiniz. Ayrıca sempatinin gerçekten var olduğundan ve karşılıklı olduğundan emin olabilirsiniz, bu sadece yazılı mesaj alışverişinde yapılamaz. Yeni bir tanıdık olduğu ortaya çıkarsa, bu onun dürüstlüğünden şüphe etmek için bir nedendir.

8. İlk buluşmada dikkatli olun

Yani, gerçek hayatta tanışma zamanı. Ancak, ilk buluşma için halka açık bir yer seçmek en iyisidir. Bu amaçlar için kafeler ve restoranlar idealdir ve mutlak istisna sizin eviniz veya sanal bir arkadaşınızın evidir. Her ihtimale karşı, ne zaman ve nerede buluşacağınızı arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza bildirin, iletişim bilgilerinizi bırakın. Ayrıca, şimdilik, kişisel arabasıyla gezilerden kaçınması ve ıssız yerlerde yürümeyi teklif etmesi daha iyidir.

online-dating-9-tips-on-how-to-find-love-without-becoming-a-victim-of-scammers-3

9. Tüm kişileri sil

Başka bir kişinin kimliği ve dürüstlüğü hakkında şüpheleriniz varsa veya varlığının gerçekliği hakkında şüpheleriniz varsa, iletişimi sonlandırın ve tüm kişileri silin. Ayrıca, gerçekliğini doğrulamak için olası bir sahte profili arkadaşlık sitesi yöneticisine bildirebilirsiniz.