Morgan Sidari'nin hızlı flört konusundaki yeni çalışması

Potansiyel ortakların kişisel değerlendirmelerine dayanan yeni araştırma insanların birbirini çekmesiyle ilgili bazı evrimsel teorileri doğruladı. Araştırma sonuçları Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınlandı.

"Bir çekicilik öğrencisi olarak, vücut çekiciliği hakkında bildiğimiz hemen hemen her şeyin, ekranlardaki görüntüleri veya daha da kötüsü, gerçek insanlara neredeyse hiç benzemeyen çizgi çizimlerini kullanan araştırmalara dayandığını öğrendiğimde şok oldum." diyor çalışma yazarı Morgan J. Sidari Queensland Üniversitesi'nden.

morgan-sidari-s-new-research-on-quick-dating-1

“Çevrimiçi flörtle karşılaşan herkes, fotoğrafa dayalı çekiciliğin kişisel çekimden çok farklı olabileceği konusunda hemfikirdir. Yukarıda açıklanan problemin bir örneğini istiyorsanız, o zaman tanımadığınız bir kişinin düz bir arka plana sahip bir fotoğrafını çekin ve boyunu tahmin etmeye çalışın - bu neredeyse imkansız. "

"Büyünün çekicilik için önemli olduğunu biliyoruz, bu yüzden vücudun çekiciliği çalışmasında onu doğru bir şekilde değerlendiremiyoruz - ki bu önemli bir sorun. Bu, beni bu araştırma alanı hakkında çok şüpheci yaptı ve kendi başıma takip etmemi sağladı. ”

539 birinci sınıf psikologu üzerinde yapılan bir araştırmada, hızlı bir randevuya çıkmadan önce vücut ölçülerini ölçtüler. Katılımcılara karşı cinsten bir partnerle iletişim kurmaları için 3 dakika verildi. Katılımcılar daha sonra birbirlerinin vücudunu, yüzünü, kişiliğini ve genel çekiciliğini derecelendirdiler. Katılımcılar ayrıca başka biriyle çıkmak isteyip istemediklerini de belirttiler.

Hızlı flört, araştırmacıların daha sonra istatistiksel olarak analiz ettiği 2.161 yüz yüze etkileşimle sonuçlandı.

Daha önceki araştırmalara paralel olarak, daha geniş omuzlu erkekler daha çekici vücutlara sahip olarak değerlendirilirken, daha ince belli ve daha düşük bel-kalça oranına sahip kadınlar daha çekici vücutlara sahip olarak değerlendirildi. Daha uzun erkekler genellikle fiziksel olarak daha çekici olarak değerlendirildi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu aynı zamanda kadınlar için de geçerliydi.

Sidari ve meslektaşları ayrıca, kadınların genel çekicilik için kişiliği erkeklerden daha önemli gördüklerini buldular. Bununla birlikte, araştırmacılar neyin çekici olduğu konusunda geniş bir çeşitlilik gözlemlediler.

"Çalışmamızda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bulduğumuz kalıpların incelikli olması, bu da bu vücut özelliklerinin (örneğin bel, kalça) %100 çekiciliği belirlemediğini düşündürüyor. Ancak bu özelliklerin mutlaka alınması gerektiğini belirtmekte fayda var. zaman içinde evrimi etkilemek için yalnızca çok küçük bir avantajı vardır. Bu nedenle, araştırmamızda gördüğümüz kalıplar bize erkek ve kadın vücut şekillerinin nasıl evrimleşmiş olabileceğine dair ipuçları sağlayabilir, "dedi Sidari PsyPost.

"Bu vücut ölçüleri ve çekicilik arasında önemli korelasyonlar bulsak da, hala çok büyük bir çeşitlilik var. Örneğimizdeki en yüksek puanlı kadın bedenlerine baktığımda, bize her zaman 0,7'nin "mükemmel" olduğu söylenmesine rağmen, bel-kalça oranlarında çılgınca değişiyorlardı. Aslında ilk 10'dan sadece birinin 0,7 oranı olduğunu ve birçoğunun çok daha küçük kum saati şekline sahip olduğunu düşünüyorum." Bu çalışma - tüm çalışmalar gibi - bazı sınırlamalar içermektedir.

"Arkadaşlık üzerine yapılan araştırmalarla, bu özelliklerin zaman içinde ne kadar etkilediğini tam olarak ele alamayız. Bu ölçümlerin insanların ilk izlenimlerini etkilediğini bildiğimizi ancak kalıcı bir etkisi olmadığını bildiğimizi söyleyebiliriz. Bunlarla karşılaşma olasılığımız üzerindeki etkisi insanlar, ”diye açıkladı Sidari.

"Bu, çözülmesi gereken türden bir problem, ancak bu araştırmayı uzun bir süre boyunca yürütmek son derece zor (ve pahalı), bu yüzden bir yıldan fazla sürecek!" "Hızlı tarihlemenin büyük bir örneğinde bulunan cinsel olarak dimorfik vücut özellikleri tercihi" üzerine araştırma Morgan J. Sidari, Anthony J. Lee, Sean K. Murphy, James M. Sherlock, Barnaby J. W. Dixon ve Brendan P. Zitch.